مشاوره تحصیلی

یکی از رسالتهای بزرگ مجموعه اندیشمندان آکام گوهر در بخش خدمات مشاوره، مشاوره تحصیلی منطبق بر اصول و  روش های مهندسی مغز  می باشد.

در موضوع مشاوره تحصیلی ما با یک ارتباط سه ضلعی مواجه هستیم که در اصطلاح به آن مثلث تحصیل میگوییم. سه ضلع این مثلث معلم، خود دانش آموز و مشاور هستند.

در سالهای گذشته اساس کار در مدارس به این شکل بود که معلم خود نقش مشاور را هم بر عهده داشت و یا حداکثر سایر پرسنل مدارس اعم از ناظم و مدیر کار مشاوره را نیز عهده دار بودند اما امروز حضور یک مشاور با رویکرد تخصصی بسیار اهمیت یافته است.

تفاوت یک معلم با یک مشاور در این است که معلم مسائل را از دیدگاه حرفه ای خود تجزیه و تحلیل می کند در حالیکه مشاور دارای دیدگاهی جهان شمول است. برای پی بردن به عمق این موضوع دانش آموزی را در نظر بگیرید که در مقطع انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان قرار دارد. معلم با توجه به نمرات کسب شده اخیر دانش آموز به وی القاء میکند که بطور مثال در یک درس عملکرد بهتری داشته و در دروس دیگر هم نمرات متفاوتی را اخذ کرده است. پس ملاک عمل برای دانش آموز باید در راستای دروسی باشد که در آنها نمرات بیشتری کسب کرده است. اوج فداکاری یک دبیر در این مقطع، مشورت با سایر معلمین و مطرح کردن موضوع با آنان و کسب تجربیات از همکاران است و در نهایت تصمیمی برای دانش آموز گرفته میشود که با استعدادها و توانمندی های او تناقض داشته و باعث ایجاد مشکلاتی در ادامه روند تحصیلی برای او می شود. کار یک معلم، آموزش بوده و این در حالی است که مشاور نقش پرورش دهنده را برعهده دارد و یک چنین شخصی باید این توانایی را داشته باشد که تشخیص دهد دانش آموز چپ مغز است  یا راست مغز، المپیادی است یا خیر، کنکوری است یا خیر، و سایر المان هایی که باید تحت بررسی قرار گیرد. اینکه یک دانش آموز فقط در کلاس چهارم مشغول به تحصیل باشد ملاک کنکوری بودن نیست و یک دانش آموز برای شرکت در آزمون کنکور باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد، در غیر اینصورت در فرآیند کنکور دچار بحران خواهد شد.

مشاوره تحصیلی طبق متد مهندسی مغز شامل امور پرورشی مختلفی از جمله:

_ نحوه صحیح درس خواندن و جلوگیری از حواس پرتی؛

_ کنترل استرس؛

_ کمک کردن برای بهبود روابط

_ ارائه راهکارهایی حفظ تمرکز و کنترل عواطف و احساسات

_ ارتباط بین نیمکره های مغزی

_ مشاوره انتخاب رشته و گرایش

_ امور پس از فراغت از تحصیل و یا تغییر رشته

_ ارائه تست های استاندارد برای انتخاب رشته صحیح

_ تشخیص و سنجش قدرت و سرعت افراد

_ خدمات تغذیه مناسب

_ کنترل میزان اکسیژن مصرفی دانش آموز

_ تبدیل توانایی های بالقوه دانش آموزان به توانایی های بالفعل

می باشد که تمایز بسیار زیادی با امور آموزشی در مدارس خواهد داشت.

 

از دیدگاه مهندسی مغز افراد در بدو امر از دیدگاه چپ مغزی و راست مغزی تحت بررسی قرار  می گیرند و اکنون با پشتوانه تجربه ای که پس از ۱۰ سال تحقیق و کار عملی با این استانداردها کسب شده است به راحتی ضعف ها و توانایی های دانش آموز مشخص شده و در ادامه با کمک ابزاری به نام تست میمیک مغز جزئیات و مسیر کار روشن شده و سپس با کمک نرم افزار های تخصصی فرآیند رشد و ارتقاء برای دانش آموز آغاز می شود.

برای اطلاع از دامنه عملکرد مهندسی مغز شکل زیر را با دقت بررسی فرمائید:

 

 

 

 

همانطور که در گراف بالا مشاهده میکنید مهندسی مغز از دو ساختار نرم افزاری و سخت افزاری که هرکدام از این دو نیز به دو بخش نرم و سخت تقسیم شده اند، به بررسی راهکارهای مؤثر در ارتقای افراد می پردازد که هرکدام به از آنها در ادامه تشریح خواهند شد:

سخت افزار نرم مغز شامل ارتباط بین دندریت ها، شکل دندریت ها و سلولهای مغزی و نورون ها و همچنین میزان ولتاژ و آمپر مغز می باشد.

سخت افزار سخت مغز شامل سلولهای عصبی، مغز، نورون ها ، دندرایت ها، آکسون ها و مبادلات مغزی می باشد.

نرم افزار های مغز یا همان ذهن نیز مشتمل بر دو بخش است :

نرم افزار های نرم شامل قوانین و مقررات، هنجارها و اصول عرف میباشد که به آن بخش خودآگاه ذهن نیز گفته میشود.

نرم افزارهای سخت شامل برنامه های حفظ سلامت و جان می باشد که به آن ناخودآگاه نیز گفته میشود که بسیار قدرتمندتر از بخش خودآگاه عمل می کند.

مهندسی مغز با رویکرد کاملاً علمی در مواجهه با مبحث تحصیلی دانش آموزان برای رشد این دسته افراد با استفاده از نرم افزار های کاملاً تخصصی کامپیوتری و در صورت نیاز با استفاده از دستگاههای فوق مدرن اقدام به پرورش مغز دانش آموزان می کند و پس از آن تکالیفی برای آنان تعیین خواهد شد که با امور تحصیلی و برنامه های مدارس این عزیزان کاملاً منطبق بوده و از این حیث تداخلی را ایجاد نخواهد کرد و همچنین برای استفاده از اوقات فراغت و تابستان دانش آموزان، برنامه هایی همسو با این ایام در دستور کار خود قرار داده است.

اما یکی دیگر از خدمات موسسه مشاوره اندیشمندان آکام در حوزه تحصیلی، برقراری کلاسهای پرورشی ویژه دانش آموزان کنکوری است. این برنامه ها شامل مشاوره تخصصی به صورت هفتگی، ارائه دستورالعمل ها، رفع مشکلات مغزی در درس خواندن و مطالعه و همچنین ارائه پکیج های پرورشی شامل راهکار های کنترل استرس، کتاب های کمکی، کاهش زمان هنگ مغز و افزایش سرعت دانش آموزان است.

لازم به ذکر است در طول این دوره ها قوانین و مقرراتی حاکم است که فقط و فقط منحصر به خدمات مهندسی مغز بوده و نتایج آن باعث بالا رفتن تراز علمی دانش آموز و کاهش رتبه وی خواهد شد. در کلیه مراحل کار، یک تیم مجرب آماری کنترل فرآیند را به عهده دارند.

بخشی از کلاس های پرورشی در این بخش شامل برگزاری همایش های عمومی و کلاسهای خصوصی می باشد که ضمن ارائه خدمات به دانش آموزان، برای اولیای آنها نیز راهکارهایی جهت آگاه سازی و اطلاع رسانی پیشنهاد خواهد شد.

شکل برگزاری کلاس های آماده سازی کنکور به صورت زیر است:


_خصوصی : ۱ الی ۲ نفر

_نیمه خصوصی : ۳ الی ۴ نفر

_نیمه گروهی : ۵ الی ۶ نفر

_گروهی : ۷ الی ۱۲ نفر

میزان ساعت برگزاری کلاس ها بر اساس نتایج حاصل از تست میمیک مغزی دانش آموزان مشخص خواهد شد و کلیه فرآیند کار به گونه ای برنامه ریزی شده است که تداخلی با ساعات درسی دانش آموزان و برنامه های مدارس نداشته باشد. همچنین در حاشیه این کلاسها، برنامه هایی جهت رفع خستگی های ناشی از فشار کاری مدارس ارائه خواهند شد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با موسسه در ارتباط باشید:

 

۰۹۱۲-۴۷۶۳۵۹۹